Yöresel Ürünleri Neden Tercih Etmemiz Gerekmektedir? | Yöreden Tatlar
Yöresel Ürünleri Neden Tercih Etmemiz Gerekmektedir?
Yöresel Ürünleri Neden Tercih Etmemiz Gerekmektedir?

Yöresel olmakta olan ürünler son dönemler de ülkemizde olsun ya da dünya genelinde olsun çok fazla önemli bir duruma gelmiştir. Popülerliği git gide artmakta olan yöresel ürünler olayı son zamanlarda ülkemizde dahil dünyanın pek çok yerinde önemli hale gelmiş durumda. Tabi ki böyle bir durumda da yöresel olmakta olan ürünlere karşı talep de doğal olarak attığı için üretimde bir hayli artmıştır. Yöresel ürünlerden kısaca bahsedecek olursak, misal herhangi bir acı birer salçası olayının üretiminde herhangi bir fabrika işlemine tabi tutulmadan, tamamen bir köy ortamında doğal yollar ile üretilmekte olan  ve diğer makineler ile işlenen sağlıksız ürünlere bakış, insan sağlığı içinde uygun olmakta olan ürünlerin geneline verilen isime “ Yöresel ürünler “ denilmektedir. Yöresel ürünlerin içerisine herhangi bir kimyasal madde girmediği için tüketirken de sağlık açısından hiçbir zararı olmamaktadır.

Yöresel ürünlerin sağlık açısından yararları hususuna gelecek olursak, yöresel ürünler insan sağlığı için olumlu olmakta olan etkileri saymakla bitmemektedir. Yöresel ürünler çok geniş yelpaze de olduğundan dolayı, her çeşitin kendine has insan sağlığı içinde faydası ya da faydaları bulunmaktadır. Marketlerden ya da pazarlardan almış olduğumuz ürünler her ne kadar dışarıdan bakılınca göze güzel gibi gözükse de içerisinde barınmış olduğu kimyasal maddeler yüzünden biz insanların sağlıklarını da yavaş yavaş olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumda da ileri ki yaşlarda marketlerden, manavlardan ya da pazarlardan almış olduğumuz yöresel ve organik olmayan ürünler yüzünden de bir takım rahatsızlıklar ve hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

Yöresel ya da diğer ismi olan organik olarak adlandırdığımız bu ürünler; doğal bir ortamda yetiştirilip, yetiştirilme sürecinden tutunda işlenerek, ürün haline getirilmesine dek tamamen hiçbir katkı maddesi koyulmadan ve fabrika tarzı makineler ile işlenmeden, insan gücü ve eli yardımı ile üretilmiş olan sağlıklı ürünlerdir. Uzmanlar ve hekimler tarafından yapılmış olan bazı araştırmalar ve çalışmalara göre ise yöresel besin ürünleri, diğer fabrikadan çıkıp marketlere ya da pazarlara gönderilmiş olan ürünlere göre kat ve kat daha sağlıklı olduğu ispatlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim (0 items)
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.