Kahvaltıların Sevilen Lezzeti: Yöresel Peynir Çeşitleri | Yöreden Tatlar
Kahvaltıların Sevilen Lezzeti: Yöresel Peynir Çeşitleri
Kahvaltıların Sevilen Lezzeti: Yöresel Peynir Çeşitleri

İnsanlık tarihinin yüzyıllar önce keşfettiği besinlerden biri olan peynirin ilk olarak Orta Asya’dan çıktığı ve oradan Avrupa’ya taşındığı biliniyor. Tarihte üretilen ilk peynirle ilgili birtakım teoriler de bulunmaktadır. Peynir üretimine dair en güçlü teori, tarihte üretilen ilk peynirlerden olan lorun hayvanların mide gibi iç organlarında bulunan enzimler sayesinde mayalanmış olduğu düşünülmektedir. Göçebe yaşam tarzının hüküm sürdüğü yıllarda hayvanlardan elde edilen sütlerin çeşitli biçimlerde mayalanması ile üretilen peynirler, kolay taşınabilmesi amacıyla hayvan derilerinin içinde ya da iç organlarında saklanmıştır.

Türkiye, hayvancılığın gelişmiş olduğu ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Elbette bu durum, Türk mutfağının peynir çeşitliliğini etkileyen önemli bir faktördür. Yöresel peynir çeşitleri açısından oldukça zengin olan ülkemizde farklı bölgelerde üretilen peynirler; yapı, tat, aroma bakımından farklılık gösterdiği gibi üretim biçimi açısından da farklılık göstermektedir. Ülkemizde üretilen yöresel peynir çeşitlerini biraz daha yakından tanıyalım.

  • Ezine Peyniri

En sık tercih edilen yöresel peynir çeşitlerinden biri olan Ezine peyniri, lezzeti ve yapısı ile dünyada sevilerek tüketilmektedir. Ezine peyniri, ismini üretildiği bölge olan Çanakkale’nin Ezine ilçesinden almaktadır. Ezine bölgesinin temiz havasında yetişen ot çeşitliliği ile beslenen hayvanların sütlerinden elde edilmektedir. Sarımsı bir renge sahip olan bu lezzetli peynir, genelde tam yağlı olarak satışa sunulmaktadır. Orta sertlikte bir kıvama sahip olan Ezine peyniri, kahvaltılarda keyifle tüketebileceğiniz bir süt ürünüdür.

  • Van Otlu Peyniri

Merkezi Van olan otlu peynir, Doğu Anadolu’nun farklı şehirlerinde üretilen yöresel peynir çeşitlerinden biridir. Eşsiz kokusu ve benzersiz lezzete sahip Van otlu peynirini diğer peynir çeşitlerinden ayıran en önemli özellik, peynirin içerisinde bulunan otlar ve baharatladır.

Van’ın Erciş ve Gevaş bölgesinde yetişen dağ kekiği, heliz, sirik, yabani sarımsak, zencefil, karabiber gibi çeşitli otlar ve baharatlar ile zenginleştirilen bu peynir, özel bir maya ile hazırlanmaktadır. Hayvanlardan elde edilen sütler, özel maya ile mayalanıyor, pıhtılaştırılıyor, tatlandırılıyor ve dinlendiriliyor. Tuzlu tadı ile Van otlu peyniri, kahvaltı sofralarının sevilen peynir çeşitlerinden biridir.

  • Kars Gravyeri

Kars gravyeri, Kars ile özdeşleşen lezzetli bir peynir çeşididir. Tadı ve yapısı ile diğer peynir çeşitlerinden ayrılan Kars gravyeri, tam yağlı sütlerin kaynatılıp mayalanması ile üretimine başlanır. Ardından elde edilen maya; çeşitli işlemler ile pıhtılaştırılır, baskılanır, tuzlanır. Daha sonra elde edilen peynir, yaklaşık 10 olgunlaşmaya bırakılır. Olgunlaşma sürecinde peynirin konulduğu deri, zaman zaman fırçalanır. Gravyerin içinde oluşan derin delikler, gravyerin kalitesini göstermektedir. Olgunlaştırılarak tüketilen Kars gravyer peyniri, parlak sarı bir renge sahiptir.

  • Erzurum Civil/Çeçil Peyniri

Oldukça farklı lezzetlere ev sahipliği yapan Erzurum, yöresel peynir çeşitleri bakımından da önemli bir süt ürününe de ev sahipliği yapıyor. Erzurum civil peyniri, Erzurum bölgesinde yetiştirilen hayvanlardan elde edilen sütlerden üretilmektedir. Bu lezzetli peynir, yağı alınmış sütten elde edilen bir peynir çeşididir. Sütün bir süre bekletilmesi ve ardından işlenmesi nedeniyle hafif ekşi bir tada sahiptir. Erzurum civil peyniri, yapı olarak da çiğ sütten yapıldığı için saçak saçak ayrılmaktadır. Kahvaltılarda ve hamur işleri ile rahatlıkla tüketebileceğiniz bir süt ürünüdür.

  • Mihaliç Peyniri

Bu lezzetli peynir, adını üretildiği yerden alan bir diğer yöresel peynir çeşididir. Mihaliç peyniri, büyük gözenekli ve dışı sert, içi yumuşak bir yapıya sahiptir. Keskin bir tada sahip olan Mihaliç peynirinin büyük gözeneklere sahip olmasının sebebi, kazanda kaynatılan sütün içerisine su dökülmesidir. Dökülen su, mayanın ayrışmasına sebep oluyor. Salamura edilerek dinlendirilen Mihaliç peyniri, fıçıların içerisinde bir süre olgunlaştırıldıktan sonra tüketime hazır hale geliyor.

  • Erzincan Tulum Peyniri

Tulum peyniri, ülkemizin çoğu bölgesinde üretilmektedir. Erzincan bölgesinde üretilen Erzincan tulum peynirini diğer tulum peynirlerinden ayıran en önemli özelliği, bölgede yetişen sütü bol hayvanlardan üretiliyor olmasıdır. Pürüzsüze yakın kıvama sahip olan Erzincan tulum peyniri, hoş kokusu ve tuzlu tadı ile kahvaltıların yanı sıra sıkma, börek gibi çeşitli hamur işlerinde de tercih edebileceğiniz bir süt ürünüdür. Erzincan tulum peyniri, şirden adı verilen özel bir maya ile mayalanan sütlerin tuzlanarak deriler içerisinde olgunlaştırılması ile üretilmektedir.

  • Bergama Tulum Peyniri

İzmir’in Bergama ilçesinde üretilen bu lezzetli peynir, kahvaltı sofralarının sevilen gıda maddelerinden biridir. Bergama tulum peynirinin en önemli özelliği koyun sütünden üretiliyor olmasıdır. Bergama tulum peynirinin üretim aşamasında mayalandırma işlemi yapılırken süt ısıtılmaz ve süt mayalandıktan sonra genellikle keçi tulumunun içinde yaklaşık 3 ay dinlendirilir. Diğer peynirlerle kıyaslandığında daha sert bir kıvama ve tuzlu bir tada sahip olan Bergama tulum peynirinin İçinde minik gözeneklerin bulunması, peynirin kalitesini gösterir. Kahvaltılarda keyifle tüketebileceğiniz bu lezzetli peyniri börek, gözleme gibi hamur işlerine ekleyerek de tüketebilirsiniz.

  • Hatay Sürk Peyniri

Yapı olarak oldukça farklı bir görünüme sahip olan Hatay sürk peynirinin hammaddesi çökelektir.  Yoğurt ya da ayranın kestirilmesi ile elde edilen çökelek peynirinin tuz, salça, soğan, domates ve çeşitli baharatlar ile tatlandırılması ile üretilmektedir. Hatay sürk peyniri, tatlandırma işleminin ardından şekil verilerek güneşte kurutuluyor ve mutfaklarımıza ulaştırılıyor.

  • Örgü Peyniri

Örgü peyniri, başta Diyarbakır olmak üzere farklı şehirlerde üretilen ve salamuranın içerisinde olgunlaştırılan yöresel peynir çeşididir. Üretim aşaması oldukça zahmetli olan örgü peynirini diğer peynir çeşitlerinden ayıran en önemli özellik, sıcak suda kaynatılarak elde ediliyor olmasıdır.

  • Lor Peyniri

Özellikle kahvaltı sofralarının sevilen süt ürünlerinden olan lor peyniri, yumuşak kıvamı ile sevilen peynir çeşitlerinden biridir. Az tuzlu olan lor peyniri, düşük kalorisi sayesinde formunu korumak isteyen sporcularında gönül rahatlığı ile tüketebileceği lezzetli bir peynirdir.

Lezzetli Yöresel Peynir Çeşitleri Nereden Alınır?

Yöresel peynir çeşitleri, çeşitli gıda markaları tarafından geleneksel üretim şekline uygun koşullarda üretilerek sofralarımıza sunuluyor. Sağlık ve lezzet deposu olan yöresel peynir çeşitleri ile sofralarınızı lezzetlendirmek istiyorsanız Peynirci Baba online satış mağazasını ziyaret edebilirsiniz. Kaliteli gıda markaları tarafından tamamen hijyenik koşullarda üretilen yöresel peynir çeşitlerini uygun fiyat seçenekleri ile satın almak için aşağıda yer alan linki ziyaret edebilirsiniz:

https://www.peynircibaba.com/yoresel-peynirler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepetim (0 items)
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.